Jakie uprawnienia na koparkę i ładowarkę kołową?

Praca w roli operatora koparki lub ładowarki kołowej dla wielu stanowi sensowny kierunek zawodowej kariery, który może wiązać się jednocześnie z porządnymi zarobkami. Na rynku pracy już od paru lat panuje deficyt tego typu specjalistów, co jest pewnego rodzaju bolączką firm budowlanych. Aby ubiegać się o takie stanowisko, należy jednak spełniać szereg wymagań, także w kwestii uprawnień. Poniżej podpowiadamy, o jakie aspekty należy zadbać, by zasiąść za kierownicą takiej maszyny i zacząć pracować.

Uprawnienia na koparkę i ładowarkę kołową — o czym warto wiedzieć?

Przepisy — podobnie jak droga, którą należy przebyć, by w końcu zasiąść za sterami koparki — nie są zbyt skomplikowane. Podstawę stanowi tutaj ukończenie specjalistycznego kursu, który zwieńczony jest egzaminem państwowym (więcej o tym za chwilę). Warto jednak pamiętać, że praca z ładowarką kołową to nie tylko jazda na terenie budowy — czasem trzeba także wyjechać na drogi publiczne. Aby zrobić to legalnie, niezbędne jest prawo jazdy przynajmniej kategorii B.

Egzamin na operatora ładowarki i koparki kołowej — jak wygląda?

Aby przystąpić do takiego szkolenia należ spełniać kilka warunków. Do uczestnictwa w kursie na operatora koparki i ładowarki kołowej uprawnione są osoby, które skończyły 18 lat oraz posiadają ważne zaświadczenie lekarskie wystawione pod kątem szkolenia — skierowanie otrzymuje się najczęściej po rozpoczęciu szkolenia.

Sam schemat kursu na operatora koparki kołowej jest podobny do zwykłego kursu na prawo jazdy. Składa się on z części teoretycznej — tutaj poruszane są zagadnienia budowy maszyny, podstawowych funkcji, kontroli i organizacji pracy, a także kwestii BHP — jak również bloku praktycznego. Ten ostatni obejmuje oczywiście naukę obsługi konkretnej klasy pojazdów budowlanych. Całość zwieńczona jest egzaminem przed komisją Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego (także w części teoretycznej i praktycznej), a efektem jest zdobycie państwowych uprawnień do wykonywania pracy operatora ładowarek i koparek kołowych, stosowne świadectwo oraz wpis w książce operatora.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź pozostałe wpisy dostępne na naszej stronie!

Jak oceniasz tą podstronę?
Ładowarka Schaffer 2430 – druga generacja
Menu Home Kontakt Katalog

Schaffer-Polska.pl.

Ładowarki przegubowe.

Ładowarki teleskopowe.

Ładowarki budowalne.